3.1.1. Разработка и издание УМК по татарскому языку и литературе

Количество разработанных, корректированных УМК, единиц; тираж

Разработаны учебно-методические комплекты по предмету «Родной (татарский) язык» для начальных общеобразовательных организаций (для изучающих татарский язык как родной).

1. Разработан и издан УМК  «Туган тел (татар теле)» для 1 класса (авторы – М.М. Шакурова, Л.М. Гиниятуллина, О.Р. Хисамов). С января 2020 года УМК проходит апробацию в 17 общеобразовательных организациях РТ. В УМК входит:

1) Шәкүрова, М.М.,  Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел (татар теле). 1 сыйныф: башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен уку әсбабы (татар телен туган тел буларак өйрәнүче укучылар өчен). – Казан: Татарстан Республикасы «Хәтер» нәшрияты, 2019. – 151 б.

2) Шәкүрова, М. М., Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел (татар теле). Эш дәфтәре. 1 сыйныф: башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен (татар телен туган тел буларак өйрәнүче укучылар өчен). – Казан, 2019. – 71 б.

3) Шәкүрова, М. М., Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел (татар теле). 1 сыйныф. Методик әсбап: башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен (татар телен туган тел буларак өйрәнүче укучылар өчен). / – Казан, 2019. – 76 б.

4) Шәкүрова, М. М., Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел (татар теле). Электрон уку әсбабы. 1 сыйныф: башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен (татар телен туган тел буларак өйрәнүче укучылар өчен). Диск.

5) Шәкүрова, М. М., Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел (татар теле). Аудиоязма. 1-4 сыйныф: башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен (татар телен туган тел буларак өйрәнүче укучылар өчен). Диск.

2. Разработан УМК «Туган тел (татар теле)» для 2 класса. Авторы – М.М. Шакурова, Л.М. Гиниятуллина, О.Р. Хисамов.

В УМК входит:

1) Шәкүрова М.М.,  Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган  тел  (татар  теле). 2 сыйныф. Ике кисәктә. 1 нче кисәк: башлангыч гомуми белем  бирү  оешмалары өчен уку әсбабы (татар  телен  туган  тел  буларак өйрәнүче  укучылар   өчен).   / М. М. Шәкүрова,  Л. М. Гыйниятуллина,  О. Р.  Хисамов;

[рәссамы  Диләрә Нәүрузова].  – Казан, 2019.  –  112 б.

2) Шәкүрова М.М.,  Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел  (татар теле). 2 сыйныф. Ике кисәктә. 2 нче кисәк:  башлангыч  гомуми  белем  бирү  оешмалары  өчен  уку әсбабы (татар телен туган тел буларак  өйрәнүче  укучылар  өчен).  / М. М. Шәкүрова,  Л. М. Гыйниятуллина, О. Р.  Хисамов;  [рәссамы  Диләрә Нәүрузова].  – Казан, 2019.  – 112 б.

3) Шәкүрова, М. М., Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел (татар теле). 2 сыйныф. Методик әсбап: башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен (татар телен туган тел буларак өйрәнүче укучылар өчен). / – Казан, 2019. – 40 б.

4) Шәкүрова, М. М., Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел (татар теле). Электрон уку әсбабы. 2 сыйныф: башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен (татар телен туган тел буларак өйрәнүче укучылар өчен). Диск.

3. Разработан УМК  (учебное пособие, методическое пособие, электронный учебник, аудиотексты) «Туган тел (татар теле)» для 3 класса. Авторы – М.М. Шакурова, Л.М. Гиниятуллина, О.Р. Хисамов.

В УМК входит:

1) Шәкүрова М.М.,  Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган  тел  (татар  теле). 3 сыйныф. Ике кисәктә. 1 нче кисәк: башлангыч гомуми белем  бирү  оешмалары өчен уку әсбабы (татар  телен  туган  тел  буларак өйрәнүче  укучылар   өчен).   / М. М. Шәкүрова,  Л. М. Гыйниятуллина,  О. Р.  Хисамов;

[рәссамы Андрей Шляпкин].  – Казан, 2019.  –  112 б.

2) Шәкүрова М.М.,  Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел  (татар теле). 3 сыйныф. Ике кисәктә. 2 нче кисәк:  башлангыч  гомуми  белем  бирү  оешмалары  өчен  уку әсбабы (татар телен туган тел буларак  өйрәнүче  укучылар  өчен).  / М. М. Шәкүрова,  Л. М. Гыйниятуллина, О. Р.  Хисамов;  [рәссамы Андрей Шляпкин].  – Казан, 2019.  – 112 б.

3) Шәкүрова, М. М., Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел (татар теле). 3 сыйныф. Методик әсбап: башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен (татар телен туган тел буларак өйрәнүче укучылар өчен). / – Казан, 2019. – 40 б.

4) Шәкүрова, М. М., Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел (татар теле). Электрон уку әсбабы. 3 сыйныф: башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен (татар телен туган тел буларак өйрәнүче укучылар өчен). Диск.

4. Разработан УМК (учебное пособие, методическое пособие, электронный учебник, аудиотексты)  «Туган тел (татар теле)» для 4 класса. Авторы – М.М. Шакурова, Л.М. Гиниятуллина, О.Р. Хисамов.

В УМК входит:

1) Шәкүрова М.М.,  Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган  тел  (татар  теле). 4 сыйныф. Ике кисәктә. 1 нче кисәк: башлангыч гомуми белем  бирү  оешмалары өчен уку әсбабы (татар  телен  туган  тел  буларак өйрәнүче  укучылар   өчен).   / М. М. Шәкүрова,  Л. М. Гыйниятуллина,  О. Р.  Хисамов;

[рәссамы Андрей Шляпкин].  – Казан, 2019.  –  96 б.

2) Шәкүрова М.М.,  Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел  (татар теле). 4 сыйныф. Ике кисәктә. 2 нче кисәк:  башлангыч  гомуми  белем  бирү  оешмалары  өчен  уку әсбабы (татар телен туган тел буларак  өйрәнүче  укучылар  өчен).  / М. М. Шәкүрова,  Л. М. Гыйниятуллина, О. Р.  Хисамов;  [рәссамы Андрей Шляпкин].  – Казан, 2019.  – 112 б.

3) Шәкүрова, М. М., Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел (татар теле). 4 сыйныф. Методик әсбап: башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен (татар телен туган тел буларак өйрәнүче укучылар өчен). / – Казан, 2019. – 40 б.

4) Шәкүрова, М. М., Гыйниятуллина Л.М., Хисамов О.Р. Туган тел (татар теле). Электрон уку әсбабы. 4 сыйныф: башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен (татар телен туган тел буларак өйрәнүче укучылар өчен). Диск.

23.07.2019